Назад к списку

АЛЬПІЙСЬКА ГІРКА

Альпінарій в сучасному ландшафтному дизайні займає одне з найпочесніших місць. Сад в якому розміщений альпінарій завжди відрізняється неймовірно красою, даруює атмосферу затишку і спокою. Альпійська гірка являє собою ландшафтну композицію, що повторює пейзажі гірської місцевості. Її центром є одна або декілька вершин, створених з великих каменів або валунів. Гірку розділяють на декілька зон, що імітують підніжжя гір, середній ярус і вершину. Існє два різновиди альпінаріїв - природний і штучний. Перший називають класичним, він націлений на те, щоб максимально точно скопіювати ландшафт і флору певної географічної зони. Другий відрізняється тим, що поблизу штучних скель може бути висаджена нетипова для гірської місцевості флора, в тому числі багаторічні та однорічні квіти. В такому випадку ділянку або окрему клумбу називають рокарієм. У більшості випадків альпійська гірка є центральною композицією, навколо якої формується територія саду. 


Для створення на ділянці справжнього гірського ландшафту використовуються різноманітні види і сорти рослин, нерідко для його оформлення використовують пряні трави (базилік, чебрець, петрушку, орегано.). Однак існують так звані традиційні групи рослин, без яких уявити альпійську гірку практично неможливо.До них відносять: хвойні рослини - найбільш гармонійно виглядають всілякі низькорослі дерева або чагарники, які складають основу композиції (наприклад, туя, сосна гірська, ялівець ); Ефектним варіантом будуть повзучі сорту чагарників і трав'янистих видів, що відрізняються яскравим листям або квітками (наприклад, ломикамінь, обрієта, ялівець, іберіс). 


Однак, насправді, тільки правильно підібрані камені і створюють необхідний ефект і затишок, а також потрібний мікроклімат на ділянці. Саме тому знати їх властивості при створенні альпінарію потрібно обов'язково.Найчастіше гірський ландшафт відтворюють за допомогою таких каменів: граніт - щільний камінь, що відрізняється мінімальної водовбирною здатністю. Він може бути всіляких темних відтінків зеленого, чорного, сірого і червоного кольорів. У більшості випадків найбільш вигідно виглядають великі валуни з граніту, вони надають квітучим рослинам особливої вишуканості і ніжності;піщаник - є найбільш популярним варіантом, так як поєднується практично з будь-яким представником флори. Це досить гладка грубозерниста порода з підвищеними декоративними властивостями. Відрізняється камінь і досить багатою колірною гамою, представленої різними поєднаннями бежевого, коричневого, коричнево-рожевого, коричнево-червоного відтінку;вапняк - найбільш м'який камінь, що відрізняється підвищеною вологоємністю. Він легко піддається обробці, що дає можливість створити практично будь-який садовий проект. Колірна гамма каменю також багата, зустрічаються всілякі відтінки коричневого, сірого, бежевого і чорного, з домішками блакитних, рожевих, золотистих тонів. Найбільш популярними різновидами вапняку є доломіт і туф.


Створення альпінарію передбачає обов'язкову підготовку ділянки та ґрунту, а також виконання всіх дій в певному порядку. Приступають до спорудження конструкції в другій половині осені, так як на протязі 3-4 місяців проходить її усадка в грунті.При підборі місця обов'язково слід врахувати те, що альпінарій, повинен стати центром саду, тому має розташовуватись тільки на відкритих територіях. Найкраще для цього підходить центр або один з країв ділянки, при цьому найбільш вигідно виглядає гірський ландшафт в зонах з природними пагорбами і перепадами висот.Також важливо врахувати і те, що клумба повинна бути добре освітлена. Не рекомендується розбивати альпійську гірку поблизу всіляких садових будівель, а також деревовидної рослинності. При цьому допускається використовувати дерева і чагарники на віддаленості, для створення необхідного фону. 


Альпінарій - це найкраще рішення для будь-якого саду. Він дозволяє втілити в життя практично будь-яку ідею, а також створити витончену і вишукану композицію. Облаштувати його на ділянці не складно, однак для цього буде потрібно тонке відчуття міри і естетичності. В іншому випадку бажаного ефекту від гірського ландшафту домогтися буде неможливо.