Назад к списку

ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ БОНСАЄМ ТА НІВАКІ ?!

Давайте розглянемо, в чому ж відмінність між Нівакі та Бонсаєм. У Японії є давні традиції надання деревам певних форм, за допомогою регулярного підстригання крони. Такі сформовані  дерева дістали назву -  нівакі. Слово «нівакі» складається з двох японських ієрогліфів - «ніва» - дерево і «кі» - сад, а слово бонсай складається з «бон» - рослина і «тай» - блюдо.


Нівакі обов'язково вирощують в садовому грунті. Висота нівакі може досягати декількох метрів. В свою чергу Бонсай вирощують в приміщенні або на столику біля будинку. Їх висота не перевищує 80 см, а вік деяких екземплярів досягає 500-700 років.

                                                                                    
Найчастіше нівакі формують з хвойних рослин, але добре зарекомендували себе в якості нівакі і листопадні рослини - клен або липа. Чим старіше дерево, тим більше воно цінується. Нівакі можуть бути різної висоти. Часто поруч висаджують декілька різних по висоті рослин, для утворення єдиної композиції. Важливо, досягти гармонії між рослинами з різними характеристиками.тому що сад має виглядати гарно протягом цілого року. Дерева висаджують групами по 3, 5, 7 рослин, японці слідують канонам нумерології, це береться до уваги навіть при створенні саду.


Більшість садів в Японії - це маленькі приватні садочки, що розташовані при житлових будинках. При формувані дизайну саду враховують не тільки вигляд самого саду в цілому, але як буде виглядати сад з вікна  будинку або тераси.   У традиційному японському будинку найкрасивіші вигляд на сад має бути з гостьових кімнат. 

Виділяють вісім стилів нівакі. Кожен з них має свої унікальні вигляд і призначення :

  1.  Текан. У дерева має бути один прямий стовбур. Крона формується у вигляді трикутника вершиною догори.     
  2.  Сокан. Дерево з роздвоєним стовбуром. Роздвоєння має починатися відразу від землі.                                               
  3.  Кіотська форма. Назвою забов’язана  місту  Кіото в якому вона і виникла. Формують тільки з хвойної рослини кріптомерії.                                                                                                                                                                                      
  4. Котобукі. Крону дерева формують у вигляді японського ієрогліфу «щастя». Прийнято вважати, що таке дерево виступає у якості оберіга для дому. Нижні гілки дерева повинні прикривати камінь або кам'яний ліхтар.    
  5. Сяка. Стовбур формують під кутом до поверхні землі. Висаджують такі нівакі часто на березі водойми, щоб дерево схилялося над водою.                                                                                                                                                            
  6. Мойогі.  Звивистий стовбур особливість даного стилю. Стовбур має бути звивистим в одній площині (як синусоїда). Такі дерева висаджують в якості основного елемента композиції.                                                                           
  7. Конгай. - повисла форма. Стовбур дерева направлений до низу. Його висаджують поруч з водоспадами.                  
  8. Монкабурі.  Формують таким чином, щоб одна нижня гілка була дуже довгою і розташовувалася горизонтально над входом у сад. У цьому стилі формують сосни  у монастирях і храмах теж формують сосни з великою нижньою гілкою. У старих монастирях є старі дерева, у яких ця гілка вже дуже велика і важка, вона підтримується спеціальними підпірками.                                                                                                                                       


Отже, рослини в стилі нівакі виконують важливу функцію зі створення акценту в ландшафті, тому, якщо ми не створюємо     японський сад, а застосовуємо нівакі в звичайному саду, то на одній ділянці таких рослин не повинно бути занадто багато.  Потрібно особливо стежити, щоб кожній рослині було виділено місце, яке найбільш виграшно розкриє красу нівакі. Краще посадити всього 1-2 рослини які  нададуть  вашому саду неповторної  індивідуальності. Стиль нівакі якраз той випадок, коли «багато» не означає «добре».