Назад к списку

САМШИТ В ЛАНДШАФТНОМУ ДИЗАЙНІ

Під час оформлення садової ділянки варто звернути свою увагу на таку рослину як самшит. Завдяки своїм унікальним властивостям, самшит в ландшафтному дизайні є просто незамінним і буде окрасою будь-якого саду. 
Рід самшитів (Buxus) налічує більше 30 видів, які зростають у Середземномор'ї, Малій Азії, Японії, Китаї, Східній Африці та Центральній Америці. Це невеликі, повільно ростучі дерева або кущі. Деякі можуть досягти 500-600 річного віку. Але на скільки довге його життя, настільки повільно він і росте, за сто років його стовбур стає товще максимум на 10 сантиметрів. Коли кущ цвіте, аромат від нього поширюється навкруги. Крім приємного аромату і красивого листя він має ще й знезаражувальні властивості. У місцях, де висаджений самшит, повітря стає на стільки знезараженим, що під за час Великої вітчизняної війни  у самштовому гаю проводились хірургічні операції, а замість вати використовували мох. Зазвичай висота самшиту не перевищує 5 метрів, проте зустрічаються види, які можуть досягти до 15 метрів у висоту. 

Самшит морозостійка рослина, завдяки чому користується значною популярністю при озелененні. До того ж, самшит є одним з найбільш тіньовитривалих рослин, добре піддається стрижці і формуванню. Ще стародавні римляни надавали кущам самшиту складних форм.
На території України, в озелененні найчастіше застосовується Самшит вічнозелений або Буксус (Buxus. Sempervirens) та його різні декоративні форми.З кущів самшиту виходять чудові живоплоти. Завдяки своєму насиченому зеленому кольору, він прекрасно поєднується з різними видами рослин і квітів. 

 Висаджувати кущі можна практично на протязі всього сезону - з березня по листопад, але якщо поспішати нікуди, то краще обмежиться посадкою з червня по листопад. У літній період саджанці необхідно добре поливати, щоб рослина змогла пустити коріння і підготується до зими. При правильному догляді висаджені рослини не сповільнюються в прирості.Самшит не вимагає сильного догляду у вегетаційний період. Якщо місця висадки добре замульчувати, то самшит необхідно тільки поливати в посушливий період і вчасно стригти. Мульчувати ґрунт під кущами бажано торфом або перепрілими хвойними гілками. Важливо приділяти увагу самшиту в кінці зими і ранньою весною, коли морози зміняться відлигами, а похмурі дні, днями сонячними. При тому, що самшит досить стійкий до зимових холодів, але, як будь-яка вічнозелена культура, страждає, а часом і гине від зимових вітрів і весняного палючого сонця.


Самшит - це класичний кущ для вічнозеленого живоплоту або бордюру. Прекрасно виглядає і  в одиночних і моно групових посадках, а також у складі ландшафтних груп в поєднанні з іншими видами рослин. Часто його використовують для оздоблення клумб і рабаток. З кущиків самшиту формують самі незвичайні фігури і геометричні форми. Самшит, із стародавніх і до нинішніх часів, вважається класичним рослиною для топіарного мистецтва. Він є незамінним при створенні складних рослинних малюнків, арабесок на партерах парадних місць палаців і парків.